BBC: HOW ART MADE THE WORLD izle / torrent


İnsanoğlunun kültürel ve sosyal evriminin serüvenine farklı bir anlatımla tanık olun. Yaşamımız, dünyamız hatta yönetilişimiz nasıl bir gerçekliğe sahip. Farkında olmadan hayatımız ve insanoğlunun kaderi nasıl şekillendi ve hala da sürüyor? Tüm bunların ve daha fazlasının cevabını, eğlenceli ve bir o kadar da çarpıcı olan, BBC'nin "How Art Made the World" belgesel serisinde buluyoruz.

I More Human Than Human

Görüntüler hayatımıza hükmeder, bize nasıl davranacağımızı, ne düşüneceğimizi, bizi belirleyip şekillendirir, ama nasıl oluyor da bu görüntüler, resimler, semboller ve etrafta her gün gördüğümüz sanat, bizi yönetiyor? Cevap günümüzde değil ama binyıllar öncesinde. Çünkü antik atalarımız dünyalarını anlatan resimleri çizdiklerinde, bize rehberlik eden görsel bir miras da bırakmış oldular.

Dünyanın en şaşırtıcı hazinelerini keşfedip, zafer yolundaki liderlik mücadelelerini göreceğiz. Yüzbin yıllık tarihe yolculuk yapacağız, Dünya'nın en eski sanat kültürlerinin sıradışı seramonilerine şahit olacağız ve antik sanatın en derin sırlarını keşfedişlerini açığa çıkaracğız.II The Day Pictures Were Born

Hiç düşünmeden günde yüzlerce kez yaptığımız birşey var. Kesinlikle güvendiğimiz ve garanti saydığımız bir durum. Bazı çizgiler görüp onlara anlamlar verebiliyoruz. Diyebiliriz ki bir şekilden diğerine, renk düzenlemeleri çeşitli anlamlar taşıyor. Görüntüleri anlamlandırabilmek yaşamımızın temel bir parçası. Ya bu yetimiz olmasaydı? Görüntüleri anlayamadığımızı hayal edin, nasıl bir dünya olurdu? Öncelikle, görüntüler ortaya çıkmazdı, tamamen bağlı olduğumuz birşeyleri kaybederdik, Yaşam çıkmaza girer; dünyamızı algılayamaz olurduk.

Antik çağda durum böyleydi; görüntüler ve simgeler yoktu, Şimdi ise hayatımızı görüntüler yönlendiriyor. Bu insanoğlunun görselliğin gücünü keşfedişinin sıradışı hikayesi ve günümüz dünyasını yaratışının.III The Art of Persuasion

Beyaz Saray'daki başkanlık yarışı dramatik bir noktaya geliyordu, adaylar sandıklarda başa baş durumdaydı, her ikisi de birkaç oy ile öne geçebilecek durumdaydı, Başkan Bush partisinin Madison Square Garden'daki, toplantısına gidiyordu. Bu öne fırlamak için son gerçek şansıydı. Seçilmesi için çok sağlam bir imaj ve etkiye ihtiyacı vardı. Farkında olmasalar da, kullandıkları teknikler modern dünyaya ait değildi. metodları binlerce yıl öncesinde keşfedilmişti.

Sanatın politik gücü antik kral ve imparatorlarca kullanılmış, insanları etkilemek amacıyla imaj ve manipüle çalışmaları yapılmış ve günümüz modern politikacıları da bu yöntemlerden yararlanıyorlar. Bu antik liderlerin görsel manipülasyonu kullanış hikayesi bu güçleri halen üzerimizde etkili oluyor. IV Once Upon A Time

Ben ve yüzlerce insanı buraya; Londra'da Leicester Meydanı'ndaki film galasına getiren nedir? Cevap hikaye anlatmanın harika bir yolu olan sinema. Bizleri dehşete düşüren, neşelendiren, ve bize ilham veren hikayeler, ancak görsel hikaye anlatımı yeni bir olay değil. Bugünkü filmler bile aslında çok eskilerde keşfedilen teknikleri kullanıyor.

Binlerce yıldır, sanatçılar hikayelerini canlandıracak yöntemler üzerinde uğraşıyor, böylece seslerini duyurmaya çalışıyorlar. Bu atalarımızın hayalgüçlerimizi şekillendiren filmleri nasıl yaptıklarının hikayesidir.V To Death and Back

Hayatlarımızın her günü, binlerce farklı görüntünün bombardımanı altındayız. Bizi birçok farklı yönde etkileyen imajlar, fakat bunların arasında ektisi benzersiz, bir tanesi var ki, bizi hem korkutup hem de rahatlatabiliyor. Ama bizi yönlendirirken, aynı zamanda da emin olmamızı sağlıyor. Bu ölümün görselliği.

Bu gençler hayatlarında daha önce hiç ölü birini görmemelerine rağmen, bu resimlerin büyüsüne kapıldılar e yanlız da değiller. Çünkü, farkına varsak da varmasak da, hepimi zölüm imajından etkileniyoruz, yanlız başımıza da olsak veya başkalarıyla, mezarlar ve anıtlar hep ölüm adına yapılıyor fakat neden? neden etrafımızı ölümü hatırlatan imgelerle donatıyoruz? Cevabı modern dünyada değil, binlerce yıl ötede bulabiliriz, insanoğlunun ilk ölüm imajını oluşturduğu zamanlarda. Bu ölümün zihinlerimizi nasıl yönlendirdiğinin hikayesi ve dünyadaki en güçlü etkiye sahip imgeleri nasıl oluşturduğumuzun.5 yorum :

Çok teşekkürler..Harika..

videoların bazıları açılmıyor mu sorun bende mi yoksa ? diğer sayfalardan sorunsuzca izlemiştim.
site genel olarak güzel olmuş teşekkürler

gördüğüm üzere bazı arkadaşlar videolarda sorun yaşıyor. sürekli kontrol ediyorum ama bende sorunsuz oynatıyor. üstelik ortalama bir bağlantı hızım var. belki aşırı yüklenmelerde video sitesinin bağlantı hızı kaldırmıyor olabilir diyecem ama bilemiyorum... o da hızlı aslında.

çok teşekkür katkılarınız ve paylaşımlarınız için ...

bölümler yenilenmiştir..

Yorum Gönder