WR: MYSTERIES OF THE ORGANISM izle

Wilhelm Reich: Yaşam Enerjisi


"Bu film, bir bakıma Dr. Wilhelm Reich'ın öğretilerine ve yaşamına ilişkin kişisel bir tepkidir. Sigmund Freud'un baş asistanı olarak orgazm refleksi üzerine çalışan Reich çağdaş insandaki aşk korkusu, gerçeklik korkusu ve özgürlük korkusunun derin köklerini ortaya çıkararak yaşam enerjisini keşfetti. Hayatı boyunca Reich, seks ve politikadaki pornografiyle mücadele etti. Aşk ve iş serbestliğine dayanan demokrasinin işleyişine ve organik topluma inandı."

Wilhelm Reich'ın bilimsel çalışmalarını, hissiyatını, yaşam öyküsünden kesitlerle yola çıkarak belgesel tadında filme alınmış bir film. Wilhelm Reich, Milena karekterinin içinde bir kadın olarak temsil edilmiş ve bütün hikaye ve eleştiriler çoğunlukla onun üzerinden segilenir. Gençlik yıllarında sosyalist mücadeleden yana olan Reich -daha sonradan Dinle Küçük Adam kitabında da bunun eleştirisini yapan Reich, kitlenin olduğu yerdeki, sürü psikolojisinin, çatışmanın, hiyerarşik ve oligarşik yapının, sevginin ve arzuların nefret ve şiddete dönüşmesinin eleştirisini yapmıştır- gibi Milena da kendi dünyasından gördüğü sosyalizm rüyası içindedir. Vladimir Ilyich adında Rus bir bale sanatçısına aşık olur. Adından anlaşılacağı üzere o da Lenin'i temsil etmektedir. Ve onun gördüğü o rüyanın aslında bu aşk ile hiçbir ilgisinin olmadığını farkeder. Diğer yandan sosyalizmi sevgiden kormakla da suçlayan Reich/Milena daha birçok yönden eleştirilerini sıralar.

"Bizi koruyanlardan bizi kim koruyacak? Polisimizi kim yargılayacak? Yönetmenlerimizi kim yönlendirecek ve kurtuluşumuzu kim kurtaracak? Yargıçlarımızın güvenliğini kim sağlayacak ve mirasımıza kim sahip çıkacak? Köleliğini seçen kişi yine de bir köle midir? Paradokslardan, insan kendi dünyasını yaratır. 'Çoraplarını' temizleyemezken kalkmış 'Dünya kirlendi.' der."

Aşk korkusuna karşı seksüel özgürlüğü savunan Reich ve onun hissiyatından yola çıkılarak yorumlanmış bu film, toplumun ahlak değerlerine ters düşecek kareler de barındırmaktadır. Ancak kişi tüm bu bastırışlarından gelen nevrotik halini sorgulamaya başladığında yıllardır taşıdığı çok ağır yüklerden kurtulmuş bulacak kendini.

3 yorum :

ilginçti, etkilendim
sağolun varolun

film yerinde olmayabilir mi acaba?

ölü videolar da zamanla yenilenecek elbet...

Yorum Gönder