BBC: WHAT IS REALITY izle

Gerçeklik Nedir?


''Bizi kuşatan garip ve gizemli bir dünya var. Çoğu zaman algılarımızdan saklıdır. Bu bilimdeki en basit ve en derin konulardan biri: Gerçeğin doğasını anlama arayışı. Ama bu arayışta normal algılar bize kılavuz olamaz. İpucu arayışları bilim insanlarını anlamanın mümkün olduğu sınırlara götürdü. Kara deliklerden, uzay-zamanın en derin yapılarına, keşfettikleri şey gerçekliği anlayışımızı sonsuza kadar değiştirebilir. Arayış bugünün en iyi fizikçilerinden bazılarını da cezbetti. Ama uyarmalı ki; bir kez onların gerçekliğine girerseniz, sizin gerçekliğiniz eskisi gibi kalmayabilir.

Gerçeklik çoğumuz için rahatlatıcı, tanıdık ve güvenilirdir. Bu türde algılanır. Ağaçlar dikey büyür, futbol hareketin bilinen kurallarını izler ve tüm eylemlerimiz güven verici bir şekilde sadece 3 boyutlu uzayda meydana gelir. Ama fizikçiler bunu biraz daha farklı görürler. Gerçeklik göründüğünden daha gariptir. Gerçekliği anlama arayışı fizikçileri, onun yüzeysel görünümünün çok ötesinde, temel kurallarını ve yapılarını ortaya çıkarmaya, denemeye yönlendirir. Ama konu bunu anlatmaya geldiğinde, gerçeklik çok ama çok anlaşılmaz bir hal alıyor.''

Gerçeğe yaklaştıkça gerçekliği anlamakta zorlanıyoruz. En önemli düşünürlerden biri olan Jiddu Krishnamurti, ''Hakikate giden yol yoktur!'' der. Çünkü o bizim gibi yaşıyor ve hareket ediyor. Biz gelişip ona yaklaştıkça, o da gelişip daha da karmaşık bir hale dönüşerek bizden uzaklaşıyor. Ama insanoğlu her ne olursa olsun, bilimin ışığında sorular sormaya ve peşinden gitmeye devam edecek.

6 yorum :

bu güzelmiş. teşekkürler.

Çok iyiydi. İzninle ben de bloguma koyuyorum. Teşekkürler, sevgiler.

ne demek hayyam lafı bile olmaz...

video yukarıda mevcut online halde duruyor. play butonuna basın ve biraz bekleyin, aktif bi şekilde oynamaya başlayacaktır.

Yorum Gönder