ALL QUIET ON THE WESTERN FRONT izle

Batı Cephesinde Yeni Hiçbir Şey YokSavaş Karşıtı ilk ve en iyi filmlerden biri. Savaşın iç yüzünü ve ikiyüzlülüğünü, çıkarlarını işleyen bir film. 1930 yapımı olmasıyla birlikte bir klasik olan film kalite olarak da hala yerini koruyor. Batı Cephesinde Yeni Bir Şey Yok, savaşın anlamsızlığını konu edinen ve savaşta herkesin kaybettiğini savunan Erich Maria Remarque'nin “Im Western nichts Neues” isimli romanından uyarlanmış bir klasiktir.

Film, Birinci Dünya Savaşı’na bağnaz öğretmenlerin empoze ettiği milliyetçi-
militarist duygularla gönüllü olarak katılan Alman gençlerin savaşın ağırlığı ve acımasızlığı altında nasıl ezildiklerini, bedenen kurtulsalar bile verilen geri döndürülemez bu kararın sonrasında açılan derin yaraları çarpıcı bir biçimde gözler önüne seriyor.

Hem film hem kitap yayınlandığı dönemde birçok milliyetçinin tepkisini çekmiş, İtalya ve Almanya’da filmin gösterimi yasaklanmış; kitap ise Nazi Almanyası’nda 1933 yılındaki “Kitap Yakma Eylemi” sırasında yakılmıştır. Film aynı zamanda, en iyi yönetmen ve en iyi film dallarında Oscar ödülünün de sahibi olmuştu.

0 yorum :

Yorum Gönder